spotkania ze sztuką

SPOTKANIE WARSZTATOWE 
z Panią ANTONINĄ PONIEWOZIK
W ubiegły poniedziałek 29 maja 2017 roku gościliśmy w naszej szkole 
ANTONINĘ PONIEWOZIK
wieloletnią nauczycielkę plastyki, malarkę i przed laty mieszkankę naszego osiedla.
            Ósme spotkanie cyklu miało charakter warsztatowy. Uczniowie nie tylko wysłuchali ciekawej opowieści o twórczości i pracy naszego gościa ale bezpośrednio poznali tajniki warsztatu artystki. Mogli zapoznać się z materiałami i narzędziami wykorzystywanymi w malarstwie olejnym, akrylowym, akwareli i pasteli. Zobaczyć różnice między poszczególnymi podłożami malarskimi, określić i scharakteryzować cechy poszczególnych technik i farb wykorzystywanych w czasie tworzenia.
            Antonina Poniewozik jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli  Plastyków. Opowiedziała o działalności kilkudziesięciu osób, które w wolnym czasie realizują swoje pasje, doskonalą umiejętności zawodowe i artystyczne a przede wszystkim prezentują swój dorobek wzbogacając ofertę kulturalna regionu i Polski.
            Oto kilka anonimowych wypowiedzi uczniów z ankiet podsumowujących spotkanie:
Spotkanie było:
"... ciekawe i przyjemne, mam nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie i inni też skorzystają"
 "....bardzo interesujące i wartościowe oraz dużo uczące” 
"...bardzo dużo dowiedziałam się o technikach, farbach i pędzlach”
Podobało mi się: 
"...prezentacja obrazów oraz narzędzi pracy” 
"...jak Pani tak z  pasją opowiadała jak spędza wolny czas malując w plenerach”
W przyszłości chciałbym: 
"...uczestniczyć w spotkaniach z malarzami i rysownikami takimi jak Pani” 
"...z innymi artystami(...) i ich obrazami 
"...myślę że chciałabym dowiedzieć się więcej o fotografii oraz wypróbować to w praktyce”
            Z wielką przyjemnością czytamy wypowiedzi zadowolonych uczniów i obiecujemy w przyszłym roku spotkanie z lubelskim fotografem.
Dziękujemy Pani Dyrektor Elżbiecie Kot oraz naszym koleżankom z biblioteki za wsparcie wszystkich naszych spotkań.



















Alina Hładyniuk i Dorota Surtel



Warsztaty z Maksem Skrzeczkowskim

       W środę 27 maja 2015 roku w gościnnych progach biblioteki szkolnej odbyło się kolejne, piąte spotkanie.
 Naszym gościem był znany fotograf – reportażysta Maks Skrzeczkowski.
Po krótkim wstępie doty

czącym teorii powstawania fotografii, zapoznaniu się z fotografiami powstałymi za pomocą pierwszych aparatów tzw. camera obscura nastąpiła prezentacja zdjęć naszego gościa.
             Głównym tematem twórczości pana Maksa jest człowiek w różnych sytuacjach życi

owych. Widzieliśmy radosne portrety uczestników niemieckiego karnawału czy kibiców Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Podziwialiśmy artyzm fotografii wykonanych w ciągu kolejnych 4 lat w cyrku – życie ludzi i zwierząt na arenie i to zwyczajne, szare w miasteczku cyrkowym.
            Ostatni cykl zdjęć z maja 2015r pochodził ze wschodniej Ukrainy.
Przedstawiał życie codzienne ludzi w tle wojny. Nie było armat, drastycznych scen ale był dramat młodej wdowy, osieroconego dziecka, rodziców przy świeżych grobach bliskich. Jedyny znak wojny to ludzie w mundurach polowych wśród cywilów, bieda i zmęczone twarze niepewnych jutra Ukraińców. Na wielu zdjęciach były niebiesko-żółte flagi, patriotyczne napisy.
            Uczestnicy zajęć gorąco podziękowali panu Maksowi Skrzeczkowskiemu za bardzo ciekawe, pełne zaangażowania zdjęcia i opowiadania, które towarzyszyły prezentacji.
Już po wyjściu naszego gościa komentując to, czego byli światkami z podziwem mówili, że Pan Maks  to CZŁOWIEK Z PASJĄ.
 Spotkanie oprócz niewątpliwych wartości estetycznych było lekcja historii, lekcją życia dla nas, którzy żyjemy tak blisko granicy i tak daleko od spraw naszych sąsiadów. :115%;font-family:"Georgia","serif"'> Spotkanie oprócz niewątpliwych wartości estetycznych było lekcja historii, lekcją życia dla nas, którzy żyjemy tak blisko granicy i tak daleko od spraw naszych sąsiadów. 
                                                                 Alina Hładyniuk - nauczyciel plastyki

Warsztaty z Natalią Prokopiak-Latosińską

28 stycznia 2015 roku odbyło się w bibliotece szkolnej spotkanie z tegoroczną absolwentka dwóch kierunków Wydziału Artystycznego UMCS panią Natalią Prokopiak-Latosinską. Artystka projektuje plakaty, opracowuje graficznie wydawnictwa książkowe, zajmuje się grafiką użytkową i artystyczną oraz tworzy filmy animowane. W kręgu jej zainteresowań są działania związane z rzemiosłem artystycznym a szczególnie z tkaniną artystyczną ( ukończyła lubelskie liceum plastyczne na kierunku tkanina artystyczna). W czasie dwugodzinnych zajęć mieliśmy okazję zapoznać się z bogatym portfolio artystki oraz zobaczyć w naturze, dotknąć wzbudzające podziw prace.
Rozmowy dotyczyły form kształcenia artystycznego po ukończeniu gimnazjum. Temat szczególnie bliski uczniom klas III i II podjęła i na przykładzie swoim i przyjaciół omówiła świeża absolwentka UMCS. Obecna na spotkaniu pani dyrektor Elżbieta Kot podsumowując je podkreśliła imponujący dorobek młodej artystki i radość z możliwości bezpośredniego kontaktu ze sztuką współczesną. 
                                                                                          Alina Hładyniuk - nauczyciel plastyki.                 

Spotkania ze sztuką z cyklu  

„Ludzie Lubelszczyzny”

            W czwartek 29 maja 2014 roku gościł w naszej szkole znany lubelski rzeźbiarz, Krzysztof Toczyński. Było to kolejne w tym roku wydarzenie, które zainicjowali nasi uczniowie.
W czasie spotkania uczniowie mogli poznać tajniki warsztatu artystycznego i dorobek kilkudziesięciu lat pracy twórcy wizerunku naszego patrona prof. M. A. Krąpca.
            Grupa dwudziestu uczniów blisko dwie godziny spędziła na poznawaniu podstawowych materiałów i narzędzi rzeźbiarskich i malarskich, śledziła proces powstawania rzeźb od szkiców i projektów po realizacje – najczęściej w sakralnych obiektach Lubelszczyzny. Był też czas na analizę znajdującej się w gimnazjum płaskorzeźby M.A. Krąpca i pytania dotyczące twórczości artysty.
                                                            Alina Hładyniuk - nauczyciel plastyki.

Obrazy światłem malowane - spotkanie z fotografem 

panem Grzegorzem Pawlakiem.

W pochmurny wiosenny dzień – 27 marca 2014r. ,w bibliotece gimnazjum, grupa 25 uczniów zainteresowanych fotografią artystyczną, miała możliwość podziwiania lubelskiego Starego Miasta w prezentacjach pana Grzegorza Pawlaka. Artysta, który od lat jest zafascynowany naszym miastem, nie tylko przedstawił swoje prace ale w ciągu dwugodzinnego spotkanie odpowiadał na niezliczone pytania dotyczące warsztatu fotografa, oceniał prace naszych uczennic i udzielał rad początkującym młodym fotografom.  Takie warsztatowe spotkanie bardzo spodobało się wszystkim uczestnikom. Wielu z nich chce jeszcze uczestniczyć w podobnych zajęciach. Dzięki Julii, córce naszego gościa wiem, że pan Grzegorz również bardzo chętnie jeszcze nas odwiedzi!
 Alina Hładyniuk - nauczyciel plastyki. 

Cykl spotkań z artystami plastykami, fotografami
środowiska lubelskiego zatytułowany
”Ludzie Lubelszczyzny – spotkania ze sztuką”

            Nasze gimnazjum jest szkołą środowiskową, położoną na obrzeżach miasta
z daleka od instytucji muzealnych i domów kultury.
Z inicjatywy Julki Pawlak z IIa, od dwóch lat, są prowadzone zajęcia warsztatowe
przybliżające sylwetki współczesnych twórców kultury wywodzących się z różnych środowisk artystycznych. Młodzież zapoznaje się z tajnikami warsztatu poszczególnych dziedzin sztuki w szerokim tego słowa znaczeniu.
Uczniowie uczą się historii sztuki mając przed oczami dzieło od projektu do kompletnej realizacji. Mogą wziąć je do ręki, obejrzeć, otrzymać odpowiedź na każde pytanie. Przynieść do korekty swoje prace.
Każde takie spotkanie zakończone jest ankietą ewaluacyjną , w której pytam także
o propozycję tematów następnych spotkań.
Każdy uczeń naszej szkoły, zainteresowany sztuką może wziąć w nim udział, zaprosić znajomego, ciekawego twórcę profesjonalnego lub amatora.

Wszystkich zapraszam ale ilość miejsc (25) jest ograniczona dlatego pierwszeństwo mają członkowie koła plastycznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz